Lumbalna punkcija je invazivni poseg, pri katerem zdravnik s tanko iglo zbode v ledveni del hrbtenice. Z iglo želi doseči prostor, v katerem se nahaja likvor.
Likvor je bistra, brezbarvna telesna tekočina, ki obdaja možgane in hrbtenjačo. Likvor se stalno obnavlja ter kroži. Vsako minuto ga nastane približno 0,3 ml. Celotna količina likvorja je med 100 in 150 ml. Dnevno pa ga nastane približno 500 ml, kar pomeni, da se obnovi 3-5-krat na dan. Njegova naloga je, da mehansko varuje možgane pred poškodbo, vzdržuje elektrolitsko ravnovesje ter ph v osrednjem živčevju. V njem krožijo celice, hormoni ter beljakovine, zato iz njega lahko ugotovimo številne bolezni osrednjega živčevja. Preko njega lahko potrdimo tudi vnetni proces, krvavitve v likvorski prostor ter poškodbo možganskega tkiva.
Izvedba lumbalne punkcije:
Poseg, imenovan lumbalna punkcija, je invaziven poseg. Izvaja se po aseptični metodi s sterilnimi pripomočki. Gre za večinoma nebolečo in nenevarno preiskavo. Večina pacientov ima pred njo strah, zato je pomembno, da se pred preiskavo zdravnik pogovori s pacientom. Zdravnik mora pacientu razložiti sam postopek lumbalne punkcije, možne stranske učinke ter odgovoriti na morebitna vprašanja pacienta. Temu sledi izpolnjevanje potrebnih obrazcev in privolitev za poseg. Po tem medicinska sestra pripravi pacienta na poseg ter ga namesti v ustrezni položaj. Lumbalna punkcija se lahko izvaja sede ali leže. Običajno pacient leži na boku s pokrčenimi koleni, ki so potisnjena proti trebuhu. Glava pa je z brado naslonjena na prsni koš. Kadar se izvaja punkcijo sede, je pomembno, da pacient stabilno sedi in se pri tem z zgornjim delom trupa nagne naprej in izboči spodnji del hrbtenice. Pravilen položaj pripomore k uspešnosti samega posega. Po namestitvi v položaj, zdravnik nevrolog s prsti otipa hrbtenico in medvretenčne prostore ter si označil vbodno mesto. Sledi nameščanje sterilnih rokavic. V tem času medicinska sestra odpre sterilne pripomočke za poseg. Zdravnik razkuži področje posega. Po tem si ponovno otipa vbodno mesto. Medicinska sestra zdravniku poda iglo, s katero zdravnik zbode v ledveni del hrbtenice (med 3. in 4. ledvenim vretencem). Zdravnik z iglo počasi prodira do prostora, kjer se nahaja likvor (subarahnoidnem prostor). Ko z iglo doseže likvorski prostor, mu medicinska sestra poda epruvete za odvzem vzorca. Količina odvzetega likvorja je odvisna od laboratorijskih preiskav. Po odvzemu želene količine likvorja zdravnik izvleče iglo in z zložencem pokrije vbodno mesto. Medicinska sestra pa ga zalepi. Pacient se po opravljenem posegu uleže. Svetuje se ležanje na trebuhu, kadar to ni mogoče, lahko leži na boku. Po posegu medicinska sestra pacientu odvzame tudi kri, ki gre skupaj z likvorjem v analizo. Na nevrološki kliniki v Ljubljani pacient po posegu odleži 1 uro na opazovanju. V nekaterih bolnišnicah pacienti odležijo tudi dlje. Pred odhodom domov medicinska sestra poda pacientu še navodila s katerimi lahko prepreči pojav post punkcijskega glavobola.
Navodila:
- Pitje večje količine tekočine.
- Svetuje se pitje kave, čaja ter tekočin, ki vsebuje kofein, saj ta preprečuje pojav glavobola.
- Počitek in ležanje 24 ur.
- Pacient naj hodi in sedi samo v času obrokov ter uporabi stranišča.
- Odsvetuje se fizična aktivnost in hude obremenitve nekaj dni.
- V primeru glavobola, naj pacient vzame analgetik. Pacient ta dan ne sme zaužiti zdravil, ki redčijo kri.
Prispevek pripravila Patricia Bitenc, dipl.m.s.