V poletnih mesecih imajo osebe z multiplo sklerozo (MS) več težav zaradi višje temperature okolja (domače, delovno, zunanje). Znano je, da osebe z MS slabše prenašajo višjo temperaturo okolja, zato imajo v tem obdobju več težav. Vzrok je najverjetneje moteno prevajanje živčnih impulzov po okvarjenih živčnih vlaknih, predvsem tistih, ki so občutljivi na vročino. Znano je, da dvig telesne temperature poslabša simptome bolezni, vendar sama vročina ne more sprožiti zagona bolezni. Simptomi bolezni se lahko poslabšajo tudi po sončenju, savni, vroči kopeli oz. prhanju z vročo vodo ter telesni aktivnosti. Pri naštetih aktivnostih pride do pregrevanja telesa, zato pacientu svetujemo, da se jim izogiba. Dokazano je tudi, da vročina in vlažno okolje pri osebi z MS poveča utrujenost.
Osebe z MS so si glede težav med seboj zelo različne, zato tudi vročina nanje različno vpliva. Pomembno je, da vsak zase ugotovi, koliko nanj vpliva temperatura, na kakšen način to občuti ter kako lahko to obvladuje.
Poznamo ukrepe s katerimi zmanjšamo vpliv vročine na osebo z MS.
Pacientom svetujemo:
- Manj zadrževanja v kuhinji in kopalnici (vlaga, vročina v prostoru).
- Uporabo klimatskih naprav.
- Uporabo hladilnega jopiča ali mrzlih obkladkov za ohladitev (hladilni jopič se kupi preko spleta, obkladke v lekarni).
- Tuširanje z mlačno vodo.
- Pitje hladne tekočine (ne premrzle).
- Uporaba pokrival za glavo.
Splošni ukrepi za vroče dni:
- Ne izpostavljajte se vročini (umik v senco, hladne prostore)
- Zmanjšanje fizične aktivnosti v vročih dneh oz. jo izvajajte zjutraj ali zvečer
- Uživanje lahke hrane v manjših obrokih
- Telesu omogočimo odvajanje toplote z izbiro lahkih ter tankih oblačil
- Uživanje zadostne količine tekočine (voda)
- Odsvetuje se pitje alkoholnih pijač
- Razlika med notranjo temperaturo in zunanjim okoljem naj nebo večja od 6℃
- Optimalna temperatura stanovanja poleti je med 26℃-28℃
Dodala bi še, da tudi prehladno okolje lahko pri osebi z MS povzroči težave. Na primer mrzle kopeli pri osebi z MS povzročijo mišično okorelost.
Prispevek je pripravila Patricia Bitenc, dipl.m.s.