V Sloveniji živi približno 3500 bolnikov z multiplo sklerozo, letno jih zboli približno 80. Od tega je največ bolnikov diagnosticiranih v obdobju pred 30. letom, torej ravno v času vključevanja na trg dela. 

Čeprav ljudje zbolijo mladi, je povprečna starost vseh bolnikov z MS v svetovnem merilu med 50. in 55. letom. Razlog za to se skriva v uspešnem zdravljenju. Tako so lahko bolniki z različnimi psihofizičnimi omejitvami na trg dela vključeni tudi v poznih letih. 

Pa vendar podatki iz literature kažejo, da uspehi pri zdravljenju ne sledijo uspehom pri delu (Doogan in Playford, 2014).

DELOVNA AKTIVNOST BOLNIKOV Z MS V SLOVENIJI

»Pomembni dejavniki pri vključevanju bolnikov na delovno mesto so: zmožnosti in morebitne omejitve bolnika, delo, ki ga bolnik opravlja, in delodajalčevo razumevanje ter poznavanje pravic, ki bolniku pripadajo.«

  • Tina Rozman, dr. med., spec. med. dela, prometa in športa, URI Soča

Z vodnikom za vračanje in vključevanje v delovno okolje želimo predvsem bolnike, pa tudi delodajalce, ozavestiti o vseh možnostih in s tem povečati odstotek delovno aktivnih bolnikov. 

GRAF O ŠTEVILU NEAKTIVNIH IN AKTIVNIH DELAVCEV Z MS

V Novartisu sicer vsakodnevno stremimo k ustvarjanju skupnosti, ki razume. Tako lahko mnogo koristnih informacij poiščete tudi na naših kanalih. 

Vir: Doogan, C. in Playford, E. D. (2014). Supporting work for people with multiple sclerosis. Multiple Sclerosis Journal20(6), str. 646-650. Dostopno prek: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1352458514523499 

Morda vas bo zanimalo tudi: