Intervju s Patricio Bitenc

 

Kakšno je bilo iskanje prve zaposlitve? 
»Diagnoza MS in izobrazba sta me spodbudili, da o tej tematiki izvem še več in pridobljeno znanje predajam dalje. Tako sem se odločila za opravljanje študentskega dela na Nevrološki kliniki in na razgovoru zaposlovalce obvestila tudi o diagnozi multiple skleroze. Kasneje sem sprejela odločitev, da se na tem delovnem mestu redno zaposlim.«

Kako ste kljub diagnozi občutili svojo prvo zaposlitev? 
»Sprva me je bilo nekoliko strah, saj bolezni kljub študiju nisem dobro poznala. Spraševala sem se, ali bom zmožna opravljati izbrani poklic, kako dolgo ga bom lahko opravljala, ali bo zaposlitev vplivala na mojo bolezen in počutje, kakšne omejitve mi lahko medicina dela postavi na podlagi diagnoze in ali bi me morebitni delodajalci zavrnili zaradi bolezni oziroma morebitnih omejitev pri delu. Na srečo že pri prvi zaposlitvi nisem občutila nesprejemanja ali zavrnitve. Všeč mi je, da me v timu ves čas gledajo enakovredno in razumejo moje morebitne težave. S svojim delodajalcem, nadrejenimi in sodelavci se lahko odprto pogovarjam o svoji bolezni.«

Katere težave so bile v procesu zaposlitve najtežje, pa ste jih uspeli rešiti, in zakaj mislite, da vam je to uspelo?
»Sama težav v procesu zaposlitve k sreči nisem imela. Delodajalec je bil zelo razumevajoč glede moje diagnoze. Navsezadnje sem zaposlena na Nevrološki kliniki in delodajalec pozna samo bolezen. Prav tako medicina dela, prometa in športa pri meni ni videla ovir glede zaposlitve. Svoje delo lahko opravljam brez težav.«

Kako ste za diagnozo povedali delodajalcu?
»Bolezen sem sprejela v zelo kratkem času. V času sprejemanja bolezni sem se zavestno odločila, da je nikomur ne bom skrivala in bom o njej odprto govorila – tako je bil z boleznijo takoj seznanjen tudi delodajalec. Vesela sem, da me je sprejel kljub diagnozi in v meni videl dodano vrednost in potencial. Navsezadnje se pri svojem delu neprestano srečujem s pacienti z enako diagnozo. Po večini tudi oni vedo, da imam multiplo sklerozo.«

Katere aspekte vključevanja na delovno mesto bi še posebej izpostavili?
»Čeprav sem zbolela v času pred redno zaposlitvijo, moja bolezen vse do danes miruje, zato prilagoditev na delovnem mestu ne potrebujem. Tudi po težjih okužbah sem se na delo vrnila brez prilagoditev. Vem pa, da lahko bolnik v primeru težav zaprosi za skrajšan delovnik ali za krajše odmore med delom, omogočena pa je tudi prilagoditev delovnega okolja.«

Kako obvladujete simptome, v primeru, da se na delovnem mestu pojavijo, in kako vam pri tem pomaga delodajalec?
»Večina simptomov multiple skleroze pri meni ni izražena. Nekajkrat sem občutila utrujenost, vendar sem kljub temu uspela svoje delo opravljati kot običajno. Še največ preglavic mi je utrujenost povzročala po službi, ko sem potrebovala krajši počitek. K sreči pa se zelo dobro poznam, zato vem, kako lahko utrujenost obvladujem oziroma jo poskušam preprečiti. Še največ preglavic mi povzročajo razne okužbe, ki so posledica mojega zdravljenja in so razlog za mojo večkratno odsotnost. Na srečo tudi delodajalec in sodelavci dobro poznajo mojo bolezen in stranske učinke zdravil, zato mojo odsotnost razumejo. Prav tako so mi v teh časih v veliko oporo.«

Kaj bi svetovali drugim bolnikom?
»Bolnikom svetujem, naj svoje bolezni nikar ne skrivajo pred delodajalcem, družino in prijatelji. Prav ti so namreč tisti, ki lahko ponudijo razumevanje in pomoč. Delodajalec lahko poišče delo, ki ga bodo bolniki zmožni opravljati in jim bo ustrezalo, prav tako pa zagotovi optimalne pogoje dela oziroma se prilagodi potrebam bolnikov. Žal vsi delodajalci ne prisluhnejo zaposlenemu in ne razumejo težav, ki jih ta bolezen lahko prinese z leti, nekateri pa pogojev dela ne morejo spremeniti. Pa vendar bolnikom svetujem, da se zaradi službe ne obremenjujejo preveč, navsezadnje je najbolj pomembno njihovo počutje. V primeru, da česa ne zmorejo, naj to jasno povedo. V primeru hujših težav ali nezmožnosti naj ostanejo doma in se dobro “sestavijo”, preden se vrnejo v službo. Pomembno se mi zdi, da se poslužujejo vseh pravic, ki jih na podlagi bolezni omogočajo država, zdravstveno zavarovanje, delodajalec ali društva (npr. parkirna karta za invalide, prišteta delovna doba, skrajšan delovnik, invalidske kartice ugodnosti, rehabilitacija itd.).«

VIDIK DELODAJALCA

VIDIK DELODAJALCA

 

Robert Rajnar, mag. zdr. nege,
strokovni vodja zdravstvene nege in oskrbe KO za bolezni živčevja

Ste delodajalec s pozitivno izkušnjo vključevanja zaposlenega v delovno okolje po diagnozi. Kako bi jo opisali s svojega vidika?
»Ko se je sodelavka prijavljala na delovno mesto, je o diagnozi odkrito spregovorila. Verjetno je k sami pozitivni izkušnji pripomoglo tudi dejstvo, da diagnozo poznam iz delovnega okolja in določena dodatna vprašanja z moje strani niso bila potrebna. Če bi bolezen poznal le površinsko ali o njej ne bi imel predhodnih informacij, bi po razgovoru s kandidatko ali kandidatom verjetno informacije iskal na spletu. Prav zato se mi zdi zelo pomembno, da so te dostopne in nedvoumne. Na razgovorih kandidatko ali kandidata vedno prosim, da izpostavi svoje prednosti, pa tudi področja, na katerih bi se želel/-a dodatno razvijati. Na diagnozo, ki je pod zdravniškim nadzorom in nastopi pred zaposlitvijo, ne gledam kot na oviro, temveč to vidim zgolj kot informacijo, ki mi je v pomoč pri tem, da za zaposlenega že na samem začetku skušam poiskati čim bolj ustrezno delovno mesto znotraj razpoložljivih možnosti. Tako je lahko delovni odnos že od samega začetka bolj kakovosten in znotraj tega ne prihaja do razhajanj ali neizpolnjevanj pričakovanj oziroma dogovorov. Skupaj z novozaposleno sva tako tudi v tem primeru našla delovno mesto in delovne zadolžitve, ki jih uspešno izpolnjuje in pričakovanja pogosto tudi presega – tako po natančnosti kot kakovosti. Prav tako pa se njen doprinos kaže v nekonfliktnih oziroma razumevajočih in profesionalnih odnosih s sodelavci in uporabniki storitev, ki vstopajo v naše delovno okolje.«

Se vam kot zaposlovalcu osebe z MS zdi pomembno, da ima bolnik s svojim delodajalcem odkrit odnos v povezavi z boleznijo? 
»Pri vsakem zaposlenem občasno pride do izrednih življenjskih situacij, naj bo to v povezavi z zdravjem, družino, zamenjavo bivališča ipd. Ravno odkrit odnos je tisti, ki v teh primerih prispeva k dobri komunikaciji in zaposlenemu olajša reševanje nastale situacije, delodajalcu pa omogoča boljše načrtovanje dela v primeru izrednih dogodkov. Pomembno se mi zdi tudi razumevanje, da nekateri zaposleni o svojih osebnih izzivih ne želijo spregovoriti. Menim pa, da je v primeru kroničnih obolenj o teh smiselno spregovoriti z delodajalcem, saj to olajša delovni proces in izboljša delovni odnos. Pomembno je tudi, da delodajalec zaposlenemu omogoči odločitev o tem, če bo in kako bo o bolezni spregovoril tudi z ostalimi sodelavci. V primeru želje zaposlenega, da informacija ostane izključno med njim in delodajalcem, je delodajalec to dolžan spoštovati. Izkušnja z zaposleno, ki je z menoj delila svojo zgodbo, je dober primer prakse. Skupaj sva namreč ustvarila natančen, predvsem pa realen načrt delovnih zadolžitev. To seveda ne pomeni, da je oseba z MS vedno razbremenjena dela oziroma opravlja manj zahtevno delo, pomeni le, da lahko kot delodajalec bolje načrtujem delovni čas, ko je to mogoče. Na primer: dopoldne fizično zahtevnejša opravila (manjša utrujenost), popoldne urejanje dokumentacije. Če zaposleni dobro pozna svojo diagnozo, lahko sebe tudi bolje razume in s tem pravočasno načrtuje odsotnost, npr. načrtovanje letnega dopusta je bolj enakomerno. Delodajalec pa to razume in upošteva.«

Kateri so po vašem mnenju najboljši mehanizmi, s katerimi lahko delodajalec pozitivno vpliva na vračanje ali vključevanje bolnika z MS v delovno okolje?
»Delodajalec se mora zavedati, da so sposobnosti in lastnosti ter s tem tudi delovni odnos odvisni od posameznika – ne od same diagnoze. Če ima delodajalec jasna in realna pričakovanja, dobro pozna delovno mesto in sodelavce, s katerimi bo novozaposleni delal, ter se na razgovoru osredotoča na prednosti kandidata, njegove izkušnje in sposobnosti, lahko zagotovo izbere ustrezno osebo – pa naj ima ta MS ali ne. Šele z izpolnitvijo naštetih pogojev se lahko začne zdrav delovni odnos. Imeti v timu nekoga, ki pozna svojo diagnozo, je po naših izkušnjah zgolj prednost in nikakor ovira.«

It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.